ROUBENKA ZA MILION

V poslední době se velice často zájemci o roubenku ptají, zda lze, nebo nelze postavit roubenku do milionu. Mnozí z nich se domnívají, že je to jen marketingové klišé, aby podnikatelé soustředili zájem na svou firmu a možná tomu tak opravdu je.

Nicméně ponechme stranou marketingové praktiky, někdo by možná řekl finty a pobavme se o tom, jak to všechno kolem roubenky za milión vlastně je.

Jak jistě asi všichni tušíme, základ výhodné ceny bude souviset s velikostí roubenky. Nelze tedy očekávat rozložitý dům pro trvalé obývání čtyřčlennou rodinou. Bude to spíše menší domeček umístěný ideálně na kraji lesa, ve kterém se tato čtyřčlenná rodina zabydlí v době prázdnin a víkendů. U menší roubenky s ideálně umístěnou terasou, která by měla být funkčním prvkem mezi zahradou a obytným prostorem, nehraje „velikost“ roubenky až tak důležitou roli. Na rekreaci je taková roubenka ideální. Ale co na bydlení?

I to je možné. Vždyť lidé ve světě spokojeně bydlí i v menších prostorách, tak proč nebydlet v malé roubence? Takovou stavbu je možné stavět i na betonové patky, nebo za použití zemních vrutů. Není tedy potřeba budovat betonové základy a dochází tak úsporám nákladů při výstavbě.

Samozřejmě je třeba si také uvědomit, že i spoluúčast, nebo, chcete-li, součinnost investora při realizaci stavby může spoustu financí ušetřit. Jedná se zejména o provádění stavby tzv. svépomocí. Nejedná se však o systém, kdy by byl investor nucen vyhrnout si rukávy a začít potit krev. Jedná se o systém, kdy si investor za dohledu autorizovaného inženýra organizuje jednotlivé řemeslníky sám. Dokáže tímto ušetřit spoustu peněz, protože v každé vesnici je řemeslník levnější než řemeslník, který dojíždí stavět na klíč přes půl republiky. Někdy ale není zbytí a investor chce mít takzvaně vše „na klíč“ a od jedné firmy, třeba z důvodu, aby řemesla mezi sebou nekolidovala, a proto uzavírá smlouvu s jedním dodavatelem a ten to poté vše řeší v rámci své podnikatelské činnosti, třeba i se subdodavateli.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud je třeba ušetřit, je vhodné stavět svépomocí s dobrým stavebním dozorem. Rozhodnete-li se však stavě „na klíč“ s jednou firmou, měli byste počítat s vyššími náklady, ale záruky Vám bude držet jedna firma na kompletní celek.

Dáte-li přednost naší roubence, získáte 50 m2 stylového životního prostoru. Bude sice menší, ale příjemná a útulná a pobyt strávený v ní v kruhu rodiny nebo přátel bude balzámem na duši.